Kicsoda Robert Francis Prevost? Portré XIV. Leó pápáról

2025. május 08. 19:35

Csütörtök este végre felhangzott a régóta várt felkiáltás a katolikus egyház központjában: „Habemus Papam”, azaz van pápánk! Az amerikai Robert Prevost XIV. Leó néven lép majd a pápai trónra.

2025. május 08. 19:35
null

Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, május 7-én szerdán kezdetét vette a konklávé a Vatikánban. Több sikertelen szavazási kört követően csütörtök este 18 óra körül felszállt a fehér füst, ami azt jelenti, hogy 

a 133 pápaválasztó bíboros döntésre jutott: kétharmados többséggel megválasztották a katolikus egyház 267. pápáját.

Az új pápa nevét és származását hamarosan a Szent Péter-bazilika erkélyéről jelenti be a bíboros protodiakónus, a hagyományos „Habemus Papam” szavakkal.

Ferenc pápa húsvét hétfőn bekövetkezett halála óta egyre több találgatás és esélylatolgatás látott napvilágot arról, hogy ki követheti őt Szent Pénter trónján. Az egyik legutolsó a Sky News listája volt. Ennek értelmében 

  • Pietro Parolin vatikáni államtitkár (Olaszország)
  • Pierbattista Pizzaballa, a Vatikán jeruzsálemi latin képviseletének vezetője (Olaszország)
  • Pablo Virgilio David lelkipásztor, bíboros (Fülöp-szigetek)
  • Ángel Fernández Artime bíboros (Spanyolország)
  • Cristobal Lopez Romero pátriárka, szalézi szerzetes (Marokkó)
  • Robert Francis Prevost, a Chicagói Egyházmegyét vezető amerikai bíboros (Egyesült Államok)
  • Jean-Marc Aveline marseille-i érsek (Franciaország)

azok a lehetséges jelöltek, akik szóba jöhetnek, mint a katolikus egyház soron következő vezetője.

Két listát a Mandiner is bemutatott az esélyesekről. Ezeket ITT tekintheti meg.

A Szent Péter téri várakozás képsorait alább követheti figyelemmel:

Amerikából jöttem – minden, amit Robert Prevostról tudni kell

Csütörtökön valamivel 19 óra 30 perc előtt hirdették ki, hogy a világtörténelemben először amerikai pápa lép Szent Péter trónjára. A 69 éves Robert Francis Prevost XIV. Leó néven követi majd Ferenc pápát a katolikus egyház élén.

Az Ágoston-rendi szerzetesből lett püspök, majd bíboros gazdag nemzetközi tapasztalattal rendelkezik. 1955. szeptember 14-én született Chicagóban (Illinois, Egyesült Államok). Édesapja francia és olasz, míg édesanyja spanyol származású. Két testvére van, Louis Martín és John Joseph. 1977-ben matematikából szerzett diplomát és filozófiát is tanult. Majd ugyanebben az évben szeptember 1-jén Saint Louisban belépett a Szent Ágoston Rend (OSA) újoncházába, a chicagói Jó Tanács Miasszonyunk tartományban, és 1978. szeptember 2-án tette le első fogadalmát, melyet 1981. augusztus 29-én követett az örökfogadalom.

1988-ban Peruba, a trujillói misszióba küldték, hogy a Chulucanas, Iquitos és Apurímac vikariátusokban az ágostonos jelöltek közös képzését vezesse. Ez a misszió 11 évig tartott, ezután kinevezték a chicagói Jó Tanács Anyja tartomány perjelévé, később pedig a rend általános perjelévé. Így ő lett a felelős az Ágoston-rend tervezési és irányítási folyamataiért. 

Elődje, Ferenc pápa 2014. november 3-án kinevezte őt a perui chiclayói egyházmegye apostoli kormányzójává, és ezzel szufári címzetes püspöki méltóságra emelte. Püspöki jelmondata: In Illo uno unum, amely szavakat Szent Ágoston mondott egy prédikációjában, a 127. zsoltár magyarázatában, hogy megmagyarázza: 

bár mi keresztények sokan vagyunk, az egyetlen Krisztusban egyek vagyunk”.

2014. december 12-én szentelték püspökké. A pápa 2020. április 15-én kinevezte őt a callaói egyházmegye apostoli kormányzójává, majd ezt követően, 2023-ban a Püspöki Dikasztérium prefektusává – írta a Magyar Katolikus Egyház közösségi oldalán.

Prevostot püspökként a sokszínűség jellemezte: teológiai és jogi képzettséggel is rendelkezik, ami ritka és értékes kombinációt jelent az egyházi szolgálatban. Vezetői képességei különösen megmutatkoztak, amikor az Ágoston-rend legfőbb elöljárójává választották, így világszerte irányította a rend tevékenységét.

Ferenc pápa bízott benne

Ferenc pápa különös bizalmat szavazott neki, amikor 2023-ban kinevezte a Püspöki Dikasztérium élére, ami az egyik legfontosabb vatikáni hivatal. 

Ebben a szerepkörben globális hatáskörrel bír a püspökök kinevezésének folyamatában, ami kulcsfontosságú az egyház jövője szempontjából.

Majd 2024. február 6-án Ferenc pápa bíboros-püspökké léptette elő Prevostot, és a római tartománybeli Albano szuburbikárius egyházmegyét adta neki.

Prevost ismert pasztorális érzékenységéről, intellektuális alaposságáról és gyakorlatias megközelítéséről. Többnyelvűsége és kulturális nyitottsága különösen alkalmassá teszi a jelenkori globális egyház kihívásainak kezelésére.

Emlékezetes továbbá, hogy elődje utolsó kórházi kezelése alatt a Gemelli Klinikán, Prevost március 3-án a Szent Péter téren rózsafüzér-imádságot vezetett Ferenc pápa egészségéért. – ismertette az Index.

Nyitókép: Tiziana FABI / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 107 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Málaga21
2025. május 08. 22:29
Trump gyorsan elintézte, hogy amcsi pápa legyen.
karakter-2
2025. május 08. 22:20
Az USA nem keresztény ország. Woke és cionizmus hatása alatt van.
I_Isti
2025. május 08. 22:19
Peruban eszméletlenül nagy neoprotestáns ébredés van a 90-és évek óta. 2020-ban a népesség 18,9%-a volt evangéliumi keresztény. (A xx. század elwjén még elhanyagolható volt a protestánsok létszáma).
pontius
2025. május 08. 22:14
A liberalizmus rossz oldala egyre otthonosabban berendezkedik a Vatikánban. Na, nem csoda: a Ferenc pápa által kinevezett bíborosok közül 80 vett részt a konklávén, és "ellenükben" csak 53 volt a nem "ferenci".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!